Skip to content

7 Dori LaBarnegat, NJ 08005

Built 1999

Last Sale Price
$430,000
Last Sale Date
Sep 14, 2015

Property Information

Block161.02
Lot32
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page76

Building Details

Building Class17
Description2SF/2AG/
Dwellings1
ZoningR20
Sq Footage2,639
Acreage0.46

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$110,100
28%
Improvement Value:$278,100
72%
Total Assessment$388,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,557+2.3%
2024$11,301+3.8%
2023$10,885+0.5%
2022$10,835+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$430,000

From:

To:

Sq Ft2,639DeedBook 16202, Page 513Recorded9/30/2015

Property Sale

Sale
$470,000
DeedBook 13240, Page 1916

Property Sale

Sale
$245,000
DeedBook 10241, Page 1166

Property Sale

Sale
$226,968
DeedBook 5730, Page 569

Property Built

Built

Year Built: 1999