Skip to content

4 Janelle DrBarnegat, NJ 08005

Built 1998

Last Sale Price
$175,178
Last Sale Date
Jan 16, 1998

Property Information

Block161.03
Lot11
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page76

Building Details

Building Class17
Description1979
Dwellings1
ZoningR20
Sq Footage---
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$112,000
39%
Improvement Value:$174,400
61%
Total Assessment$286,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,526+2.3%
2024$8,337+3.8%
2023$8,031+0.5%
2022$7,993+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$175,178
DeedBook 5544, Page 139

Property Built

Built

Year Built: 1998