Skip to content

6 Nelson DrBarnegat, NJ 08005

Built 1998

Last Sale Price
$337,000
Last Sale Date
May 5, 2010

Property Information

Block161.03
Lot5
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page76

Building Details

Building Class16
Description1SF/2AG
Dwellings1
ZoningR20
Sq Footage1,646
Acreage0.47

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$111,800
40%
Improvement Value:$166,000
60%
Total Assessment$277,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,270+2.3%
2024$8,087+3.8%
2023$7,790+0.5%
2022$7,753+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$337,000
DeedBook 14590, Page 1945

Property Sale

Sale
$197,923
DeedBook 5553, Page 979

Property Built

Built

Year Built: 1998