Skip to content

12 Nelson DrBarnegat, NJ 08005

Built 1998

Last Sale Price
$375,000
Last Sale Date
Apr 24, 2018

Property Information

Block161.03
Lot8
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page76

Building Details

Building Class16
Description1SF/2AG/
Dwellings1
ZoningR20
Sq Footage1,793
Acreage0.48

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$112,000
37%
Improvement Value:$191,100
63%
Total Assessment$303,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,023+2.3%
2024$8,823+3.8%
2023$8,499+0.5%
2022$8,460+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$375,000

From:

To:

Sq Ft1,793DeedBook 17122, Page 1922Recorded5/23/2018

Property Sale

Sale
$307,000
DeedBook 15318, Page 443

Property Sale

Sale
$488,000
DeedBook 13127, Page 430

Property Sale

Sale
$193,147
DeedBook 5602, Page 79

Property Built

Built

Year Built: 1998