Skip to content

16 Nelson DrBarnegat, NJ 08005

Built 1998

Owner
---
Last Sale Price
$720,000
Last Sale Date
Oct 21, 2025

Property Information

Block161.03
Lot9
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page76

Building Details

Building Class17
Description2SF/2AG
Dwellings1
ZoningR20
Sq Footage2,639
Acreage0.59

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$114,800
32%
Improvement Value:$248,700
68%
Total Assessment$363,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,821+2.3%
2024$10,581+3.8%
2023$10,193+0.5%
2022$10,145+1.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$720,000
Sq Ft2,639DeedBook 20206, Page 886Recorded11/24/2025

Property Sale

Sale
$208,045
DeedBook 5570, Page 601

Property Built

Built

Year Built: 1998