Skip to content

1 Dori LaBarnegat, NJ 08005

Built 2001

Last Sale Price
$289,196
Last Sale Date
May 1, 2001

Property Information

Block161.04
Lot11
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page76

Building Details

Building Class17
Description2SF/2AG/
Dwellings1
ZoningR20
Sq Footage3,141
Acreage0.81

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$118,200
30%
Improvement Value:$275,800
70%
Total Assessment$394,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,729+2.3%
2024$11,469+3.8%
2023$11,048+0.5%
2022$10,997+1.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$289,196
DeedBook 10396, Page 250

Property Built

Built

Year Built: 2001