Skip to content

12 Williams StBarnegat, NJ 08005

Built 1999

Last Sale Price
$311,703
Last Sale Date
Apr 23, 1999

Property Information

Block161.04
Lot6
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page76

Building Details

Building Class17
Description2SF/2AG
Dwellings1
ZoningR20
Sq Footage2,708
Acreage0.66

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$116,500
30%
Improvement Value:$268,700
70%
Total Assessment$385,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,217+2.3%
2024$10,963+3.9%
2023$10,551+0.5%
2022$10,501+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$311,703
DeedBook 5689, Page 778

Property Built

Built

Year Built: 1999