Skip to content

8 Jennifer LaBarnegat, NJ 08005

Built 1999

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 12, 2025

Property Information

Block161.05
Lot21.09
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page100

Building Details

Building Class17
Description2SF/2AG/ SF2296
Dwellings1
ZoningR15
Sq Footage2,296
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$121,500
35%
Improvement Value:$228,800
65%
Total Assessment$350,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,428+7.6%
2024$9,691+4.1%
2023$9,312+0.5%
2022$9,269+1.5%
Property History
Sales1

Property Built

Built

Year Built: 1999

Property Sale

Sale
$37,000
DeedBook 5483, Page 773