Skip to content

81 Rose Hill RdBarnegat, NJ 08005

Built 2002

Last Sale Price
$563,700
Last Sale Date
Jul 14, 2023

Property Information

Block161.06
Lot2
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page76

Building Details

Building Class17
Description2SF/2AG
Dwellings1
ZoningR20
Sq Footage2,358
Acreage0.55

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$113,800
34%
Improvement Value:$225,100
66%
Total Assessment$338,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,089+4.9%
2024$9,615+3.9%
2023$9,253+0.5%
2022$9,209+1.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$563,700
Sq Ft2,358DeedBook 19439, Page 1147Recorded7/24/2023

Property Sale

Sale
$273,000

From:

To:

Sq Ft2,358DeedBook 15596, Page 830Recorded7/29/2013

Property Sale

Sale
$256,704
DeedBook 10710, Page 1067

Property Built

Built

Year Built: 2002