Skip to content

27 Jon DrBarnegat, NJ 08005

Built 2002

Last Sale Price
$385,000
Last Sale Date
Oct 30, 2014

Property Information

Block161.08
Lot9.13
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page100

Building Details

Building Class17
Description2SF/2AG
Dwellings1
ZoningR20
Sq Footage2,810
Acreage0.46

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$111,300
30%
Improvement Value:$265,100
70%
Total Assessment$376,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,955+2.3%
2024$10,707+3.9%
2023$10,304+0.5%
2022$10,255+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$385,000

From:

To:

Sq Ft2,810DeedBook 15938, Page 91Recorded11/12/2014

Property Sale

Sale
$299,953
DeedBook 11019, Page 91

Property Built

Built

Year Built: 2002

Property Sale

Sale
$846,000
DeedBook 10282, Page 1723