Skip to content

33 Jon DrBarnegat, NJ 08005

Built 2002

Last Sale Price
$425,000
Last Sale Date
Jun 18, 2007

Property Information

Block161.08
Lot9.16
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page100

Building Details

Building Class17
Description2SF/2AG
Dwellings1
ZoningR20
Sq Footage2,810
Acreage0.51

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$112,500
32%
Improvement Value:$243,400
68%
Total Assessment$355,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,595+2.3%
2024$10,360+3.8%
2023$9,979+0.5%
2022$9,933+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$425,000
DeedBook 13690, Page 992

Property Sale

Sale
$290,580
DeedBook 10777, Page 880

Property Built

Built

Year Built: 2002

Property Sale

Sale
$846,000
DeedBook 10282, Page 1723