Skip to content

5 Whisper WayBarnegat, NJ 08005

Built 2001

Last Sale Price
$650,000
Last Sale Date
Nov 16, 2023

Property Information

Block161.08
Lot9.23
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page100

Building Details

Building Class17
Description2SF/2AG/
Dwellings1
ZoningR20
Sq Footage2,440
Acreage0.57

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$114,300
33%
Improvement Value:$235,500
67%
Total Assessment$349,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,414+2.3%
2024$10,183+3.8%
2023$9,808+0.5%
2022$9,763+1.5%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$650,000
Sq Ft2,440DeedBook 19547, Page 1771Recorded11/28/2023

Property Sale

Sale
$430,000
Sq Ft2,440DeedBook 18493, Page 823Recorded5/24/2021

Property Sale

Sale
$350,000
DeedBook 15484, Page 1031

Property Sale

Sale
$439,000
DeedBook 12948, Page 1700

Property Sale

Sale
$241,000
DeedBook 10521, Page 1632

Property Built

Built

Year Built: 2001