Skip to content

10 Whisper WayBarnegat, NJ 08005

Built 2001

Last Sale Price
$368,000
Last Sale Date
Apr 29, 2011

Property Information

Block161.08
Lot9.30
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page100

Building Details

Building Class17
Description2SF/2AG
Dwellings1
ZoningR20
Sq Footage2,444
Acreage0.72

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$118,000
33%
Improvement Value:$234,700
67%
Total Assessment$352,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,500+2.3%
2024$10,267+3.8%
2023$9,890+0.5%
2022$9,844+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$368,000
DeedBook 14880, Page 502

Property Sale

Sale
$255,688
DeedBook 10492, Page 560

Property Built

Built

Year Built: 2001