Skip to content

24 Jon DrBarnegat, NJ 08005

Built 2003

Last Sale Price
$699,900
Last Sale Date
Mar 13, 2023

Property Information

Block161.08
Lot9.35
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page100

Building Details

Building Class17
Description2SF/2AG
Dwellings1
ZoningR20
Sq Footage2,871
Acreage0.46

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$111,300
28%
Improvement Value:$290,100
72%
Total Assessment$401,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,950+2.3%
2024$11,685+4.0%
2023$11,236+0.5%
2022$11,184+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$699,900
Sq Ft2,871DeedBook 19327, Page 1919Recorded3/20/2023

Property Sale

Sale
$405,000

From:

To:

Sq Ft2,871DeedBook 15888, Page 38Recorded9/9/2014

Property Sale

Sale
$352,237
DeedBook 11457, Page 864

Property Built

Built

Year Built: 2003

Property Sale

Sale
$846,000
DeedBook 10282, Page 1723