Skip to content

18 Jon DrBarnegat, NJ 08005

Built 2002

Last Sale Price
$325,000
Last Sale Date
Dec 14, 2012

Property Information

Block161.08
Lot9.38
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page100

Building Details

Building Class17
Description2SF/2AG/
Dwellings1
ZoningR20
Sq Footage2,212
Acreage0.52

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$112,800
35%
Improvement Value:$208,000
65%
Total Assessment$320,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,550+2.3%
2024$9,338+3.8%
2023$8,995+0.5%
2022$8,954+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$325,000
DeedBook 15400, Page 15

Property Sale

Sale
$262,579
DeedBook 11024, Page 1875

Property Built

Built

Year Built: 2002

Property Sale

Sale
$846,000
DeedBook 10282, Page 1723