Skip to content

41 Rose Hill RdBarnegat, NJ 08005

Built 2003

Last Sale Price
$307,195
Last Sale Date
Aug 28, 2003

Property Information

Block161.09
Lot5.03
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page100

Building Details

Building Class17
Description2SF/2AG/
Dwellings1
ZoningR20
Sq Footage2,150
Acreage0.81

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$108,000
32%
Improvement Value:$234,600
68%
Total Assessment$342,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,199+2.3%
2024$9,973+3.8%
2023$9,607+0.5%
2022$9,562+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$307,195
DeedBook 11641, Page 1015

Property Built

Built

Year Built: 2003