Skip to content

19 Rose Hill RdBarnegat, NJ 08005

Built 1887

Owner
---
Last Sale Price
$225,000
Last Sale Date
Oct 20, 2022

Property Information

Block161.09
Lot7.03
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page100

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningR20
Sq Footage1,440
Acreage0.53

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$105,900
59%
Improvement Value:$72,900
41%
Total Assessment$178,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,323+2.3%
2024$5,205-2.8%
2023$5,356+0.5%
2022$5,331+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$225,000
Sq Ft1,440DeedBook 19205, Page 1652Recorded10/25/2022

Property Sale

Sale
$350,000
Sq Ft1,440DeedBook 19105, Page 1101Recorded7/19/2022

Property Built

Built

Year Built: 1887