Skip to content

52 Burr StBarnegat, NJ 08005

Built 1946

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 13, 2006

Property Information

Block161.10
Lot14
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page100

Building Details

Building Class15
Description1SF
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,020
Acreage0.77

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$110,400
63%
Improvement Value:$65,400
37%
Total Assessment$175,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,984+2.4%
2024$4,868+4.0%
2023$4,679-4.6%
2022$4,907+1.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$32,000
DeedBook 3831, Page 512

Property Built

Built

Year Built: 1946