Skip to content

66 Burr StBarnegat, NJ 08005

Built 1948

Last Sale Date
Feb 1, 2008

Property Information

Block161.10
Lot16
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page100

Building Details

Building Class16
Description1SF/816 SF 0884
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage884
Acreage0.58

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$103,200
59%
Improvement Value:$72,700
41%
Total Assessment$175,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,237+2.3%
2024$5,120+3.8%
2023$4,932+0.5%
2022$4,909+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 13938, Page 1696

Property Built

Built

Year Built: 1948