Skip to content

26 Benjamin CtBarnegat, NJ 08005

Built 2002

Last Sale Price
$405,000
Last Sale Date
Jan 15, 2010

Property Information

Block161.10
Lot17.13
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page100

Building Details

Building Class17
Description2SF/2AG
Dwellings1
ZoningR20
Sq Footage3,288
Acreage0.47

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$143,000
36%
Improvement Value:$250,000
64%
Total Assessment$393,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,700+2.3%
2024$11,440+3.8%
2023$11,020+0.5%
2022$10,969+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$405,000
DeedBook 14513, Page 1054

Property Sale

Sale
$420,000
DeedBook 14112, Page 1284

Property Sale

Sale
$533,000
DeedBook 12252, Page 549

Property Built

Built

Year Built: 2002