Skip to content

4 Cindy CtBarnegat, NJ 08005

Built 2002

Last Sale Price
$304,720
Last Sale Date
Sep 12, 2002

Property Information

Block161.10
Lot17.17
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page100

Building Details

Building Class17
Description2SF/2AG
Dwellings1
ZoningR20
Sq Footage3,080
Acreage0.5

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$144,000
37%
Improvement Value:$244,000
63%
Total Assessment$388,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,551+2.3%
2024$11,295+3.8%
2023$10,880+0.5%
2022$10,829+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$304,720
DeedBook 11090, Page 699

Property Built

Built

Year Built: 2002