Skip to content

18 Allison WayBarnegat, NJ 08005

Built 1992

Last Sale Price
$350,000
Last Sale Date
Jul 20, 2015

Property Information

Block161
Lot21.15
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page100

Building Details

Building Class17
Description2SF2AG/
Dwellings1
ZoningR15
Sq Footage1,816
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$114,500
33%
Improvement Value:$230,300
67%
Total Assessment$344,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,265+2.3%
2024$10,037+3.8%
2023$9,668+0.5%
2022$9,623+1.5%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$350,000

From:

To:

Sq Ft1,816DeedBook 16145, Page 1073Recorded7/28/2015

Property Sale

Sale
$375,000
DeedBook 14003, Page 1143

Property Sale

Sale
$230,000
DeedBook 10407, Page 378

Property Sale

Sale
$35,000
DeedBook 4970, Page 834

Property Built

Built

Year Built: 1992