Skip to content

500 - 1b Barnegat Blvd NBarnegat, NJ 08005

Built 2005

Last Sale Date
Dec 5, 2016

Property Information

Block164.01
Lot10
QualifierC01B
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page85

Building Details

Building Class---
Description#100 1342SF
Dwellings1
ZoningTCCN
Sq Footage---
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$73,000
34%
Improvement Value:$141,800
66%
Total Assessment$214,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,395+2.3%
2024$6,253+3.8%
2023$6,023+0.5%
2022$5,995+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 2005