Skip to content

8 Walters Ave S SBarnegat, NJ 08005

Vacant Land

Last Sale Price
$325,000
Last Sale Date
May 10, 1999

Property Information

Block164
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page85

Building Details

Building Class10
Description---
Dwellings1
ZoningTCCN
Sq Footage---
Acreage2.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$136,800
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$136,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,073+2.3%
2024$3,982+3.8%
2023$3,836+0.5%
2022$3,818+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$325,000
DeedBook 5697, Page 532

Property Sale

Sale
$785,000
DeedBook 4818, Page 582

Property Sale

Sale
$65,000
DeedBook 4642, Page 353