Skip to content

848b West Bay AveBarnegat, NJ 08005

Built 1983
Commercial

Last Sale Price
$150,000
Last Sale Date
May 1, 2023

Property Information

Block164
Lot5.01
QualifierCB1
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page85

Building Details

Building Class---
Description1SF OFFICE 1280
Dwellings1
ZoningTCCN
Sq Footage1,280
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$60,900
34%
Improvement Value:$118,300
66%
Total Assessment$179,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,335+2.3%
2024$5,217+3.8%
2023$5,025+0.5%
2022$5,001+1.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$150,000
Sq Ft1,280DeedBook 19370, Page 1641Recorded5/5/2023

Property Sale

SaleMulti
$150,000
DeedBook 5670, Page 491

Property Sale

SaleMulti
$82,900
DeedBook 4159, Page 989

Property Built

Built

Year Built: 1983