Skip to content

848c2 West Bay AveBarnegat, NJ 08005

Built 1980
Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 23, 2007

Property Information

Block164
Lot5.01
QualifierCC2
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page85

Building Details

Building Class---
Description1SF OP CON 1120
Dwellings1
ZoningTCCN
Sq Footage1,120
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$53,300
34%
Improvement Value:$103,500
66%
Total Assessment$156,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,668+2.3%
2024$4,564+3.8%
2023$4,397+0.5%
2022$4,376+1.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1980