Skip to content

848d West Bay AveBarnegat, NJ 08005

Built 1980
Commercial

Last Sale Price
$95,000
Last Sale Date
Jul 16, 2001

Property Information

Block164
Lot5.01
QualifierCD1
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page85

Building Details

Building Class---
Description1SF OP CON 1280
Dwellings1
ZoningTCCN
Sq Footage1,280
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$60,900
34%
Improvement Value:$118,300
66%
Total Assessment$179,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,335+2.3%
2024$5,217+3.8%
2023$5,025+0.5%
2022$5,001+1.5%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$95,000
DeedBook 10471, Page 1832

Property Built

Built

Year Built: 1980