Skip to content

848 F1 West Bay AveBarnegat, NJ 08005

Built 1980
Commercial

Last Sale Price
$158,000
Last Sale Date
Nov 15, 2023

Property Information

Block164
Lot5.01
QualifierCF1
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page85

Building Details

Building Class10
Description1SF OP CON 1120
Dwellings1
ZoningTCCN
Sq Footage1,120
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$53,300
34%
Improvement Value:$103,500
66%
Total Assessment$156,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,668+2.3%
2024$4,564+3.8%
2023$4,397+0.5%
2022$4,376+1.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$158,000
Sq Ft1,120DeedBook 19549, Page 1343Recorded11/30/2023

Property Sale

SaleMulti
$94,000
DeedBook 10582, Page 1265

Property Sale

SaleMulti
$165,000
DeedBook 10246, Page 1148

Property Built

Built

Year Built: 1980