Skip to content

848f2 West Bay AveBarnegat, NJ 08005

Built 1980
Commercial

Last Sale Price
$105,000
Last Sale Date
Aug 2, 2004

Property Information

Block164
Lot5.01
QualifierCF2
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page85

Building Details

Building Class---
Description1SF OP CON 1120
Dwellings1
ZoningTCCN
Sq Footage1,120
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$53,300
34%
Improvement Value:$103,500
66%
Total Assessment$156,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,668+2.3%
2024$4,564+3.8%
2023$4,397+0.5%
2022$4,376+1.5%
Property History
Sales3

Property Sale

SaleMulti
$105,000
DeedBook 12220, Page 887

Property Sale

SaleMulti
$85,000
DeedBook 10702, Page 774

Property Sale

SaleMulti
$165,000
DeedBook 10246, Page 1148

Property Built

Built

Year Built: 1980