Skip to content

105 Railroad AveBarnegat, NJ 08005

Vacant Land

Last Sale Price
$50,000
Last Sale Date
Nov 15, 1985

Property Information

Block165
Lot20.01
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page99

Building Details

Building Class10
Description---
Dwellings1
ZoningCV
Sq Footage---
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$42,700
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$42,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$1,271+2.3%
2024$1,243+3.8%
2023$1,197+0.5%
2022$1,192+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$50,000
DeedBook 4366, Page 996