Skip to content

107 Burr StBarnegat, NJ 08005

Built 1968

Last Sale Date
Jun 12, 2065

Property Information

Block165
Lot5.01
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page99

Building Details

Building Class16
Description2SF/1706 S 1706
Dwellings1
ZoningR7.5
Sq Footage1,706
Acreage0.43

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$101,200
49%
Improvement Value:$105,500
51%
Total Assessment$206,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,903+2.4%
2024$5,767+4.0%
2023$5,546+0.5%
2022$5,519+1.6%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 2499, Page 244

Property Built

Built

Year Built: 1968