Skip to content

109 Brook StBarnegat, NJ 08005

Built 2020

Last Sale Price
$72,000
Last Sale Date
Dec 14, 2018

Property Information

Block170
Lot1.01
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page98

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningTCCV
Sq Footage1,668
Acreage0.48

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$93,200
35%
Improvement Value:$169,800
65%
Total Assessment$263,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,830+2.3%
2024$7,656+3.8%
2023$7,375+0.5%
2022$7,340+350.9%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2020

Property Sale

Sale
$72,000
DeedBook 17360, Page 142