Skip to content

329 South Main StBarnegat, NJ 08005

Built 1950
Commercial

Last Sale Price
$470,377
Last Sale Date
Feb 19, 2010

Property Information

Block170
Lot3.01
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page98

Building Details

Building Class---
Description2SF
Dwellings1
ZoningCVH
Sq Footage4,316
Acreage0.58

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$300,100
67%
Improvement Value:$144,800
33%
Total Assessment$444,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,245+2.3%
2024$12,951+3.8%
2023$12,475+0.5%
2022$12,417+1.5%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$470,377
DeedBook 14543, Page 1522

Property Sale

SaleMulti
$825,000
DeedBook 13250, Page 1922

Property Built

Built

Year Built: 1950