Skip to content

52 Hillside AveBarnegat, NJ 08005

Built 1966

Last Sale Price
$25,000
Last Sale Date
May 21, 1970

Property Information

Block172
Lot3.01
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page98

Building Details

Building Class16
Description1SF/1AG
Dwellings1
ZoningR7.5
Sq Footage1,440
Acreage0.61

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$104,000
51%
Improvement Value:$98,000
49%
Total Assessment$202,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,764+2.4%
2024$5,630+4.0%
2023$5,414+0.5%
2022$5,388+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$25,000
DeedBook 3018, Page 241

Property Built

Built

Year Built: 1966