Skip to content

14 Hillside AveBarnegat, NJ 08005

Built 1962

Owner
---
Last Sale Price
$400,000
Last Sale Date
Apr 27, 2025

Property Information

Block172
Lot38.02
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page98

Building Details

Building Class17
Description1.5SF/
Dwellings1
ZoningR7.5
Sq Footage1,288
Acreage0.4

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$96,800
51%
Improvement Value:$93,600
49%
Total Assessment$190,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,668+2.3%
2024$5,543+3.8%
2023$5,339+0.5%
2022$5,314+1.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$400,000
Sq Ft1,288DeedBook 19995, Page 326Recorded4/29/2025

Property Built

Built

Year Built: 1962