Skip to content

26 Memorial DrBarnegat, NJ 08005

Built 1985

Last Sale Price
$109,900
Last Sale Date
Oct 25, 1991

Property Information

Block174.01
Lot30.01
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page97

Building Details

Building Class17
Description2SF2AG/205
Dwellings1
ZoningTCCV
Sq Footage1,940
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$88,000
37%
Improvement Value:$151,200
63%
Total Assessment$239,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,121+2.3%
2024$6,963+3.8%
2023$6,707+0.5%
2022$6,676+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$109,900
DeedBook 4941, Page 283

Property Sale

Sale
$134,900
DeedBook 4557, Page 752

Property Built

Built

Year Built: 1985