Skip to content

259 South Main StBarnegat, NJ 08005

Built 1970
Commercial
Love it? Save it.
track changes

Overview

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 16, 2025

Property Information

Block174.02
Lot31.01
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page97

Building Details

Building Class---
Description2SF/2840 S 2800
Dwellings1
ZoningTCCV
Sq Footage2,800
Acreage0.34

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$180,000
51%
Improvement Value:$175,000
49%
Total Assessment$355,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,568+2.3%
2024$10,334+3.8%
2023$9,954+0.5%
2022$9,908+1.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$285,000

From:

To:

Sq Ft2,800DeedBook 16939, Page 182Recorded11/15/2017

Property Sale

Sale
$455,000
DeedBook 11655, Page 1959

Property Sale

Sale
$50,000
DeedBook 4596, Page 996

Property Built

Built

Year Built: 1970