Skip to content

257 South Main StBarnegat, NJ 08005

Built 1978
Commercial

Last Sale Price
$85,500
Last Sale Date
Aug 1, 2001

Property Information

Block174.02
Lot32
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page97

Building Details

Building Class10
Description1SF2G/972
Dwellings1
ZoningTCCV
Sq Footage1,056
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$108,000
40%
Improvement Value:$163,200
60%
Total Assessment$271,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,074+2.3%
2024$7,895+3.8%
2023$7,604+0.5%
2022$7,569+1.5%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$85,500
DeedBook 10490, Page 1662

Property Sale

Sale
$35,000
DeedBook 3976, Page 514

Property Built

Built

Year Built: 1978