Skip to content

20 Aphrodite DrBarnegat, NJ 08005

Built 1992

Last Sale Price
$470,000
Last Sale Date
Oct 28, 2022

Property Information

Block174.03
Lot42.06
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page95

Building Details

Building Class17
Description2SF/2AG
Dwellings1
ZoningR20
Sq Footage2,102
Acreage0.56

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$112,500
40%
Improvement Value:$168,600
60%
Total Assessment$281,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,368+2.3%
2024$8,183+3.8%
2023$7,882+0.5%
2022$7,846+1.5%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$470,000
Sq Ft2,102DeedBook 19228, Page 314Recorded11/17/2022

Property Sale

Sale
$295,000
DeedBook 14136, Page 1706

Property Sale

Sale
$156,400
DeedBook 10158, Page 1397

Property Sale

Sale
$136,000
DeedBook 4999, Page 370

Property Built

Built

Year Built: 1992