Skip to content

11 Hannah Lee RdBarnegat, NJ 08005

Built 1999

Last Sale Price
$280,000
Last Sale Date
Aug 11, 2017

Property Information

Block174.06
Lot37.02
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page97

Building Details

Building Class17
Description2SF/2AG
Dwellings1
ZoningR20
Sq Footage2,512
Acreage0.46

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$113,000
32%
Improvement Value:$234,900
68%
Total Assessment$347,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,913+2.3%
2024$9,694+3.8%
2023$9,337+0.5%
2022$9,294+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$280,000

From:

To:

Sq Ft2,512DeedBook 16842, Page 713Recorded8/18/2017

Property Sale

Sale
$169,900
DeedBook 5767, Page 325

Property Built

Built

Year Built: 1999