Skip to content

21 Blue Claw DrBarnegat, NJ 08005

Built 2007

Last Sale Price
$610,000
Last Sale Date
Jun 27, 2022

Property Information

Block174.08
Lot17
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page97

Building Details

Building Class17
Description2SF/2AG/
Dwellings1
ZoningML-2
Sq Footage2,810
Acreage0.27

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$80,200
23%
Improvement Value:$267,000
77%
Total Assessment$347,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,336+2.3%
2024$10,107+7.2%
2023$9,427+0.5%
2022$9,383+1.5%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$610,000
Sq Ft2,810DeedBook 19095, Page 1564Recorded7/12/2022

Property Sale

Sale
$422,500
DeedBook 13783, Page 1223

Property Built

Built

Year Built: 2007

Property Sale

Sale
$176,000
DeedBook 13184, Page 438

Property Sale

Sale
$575,000
DeedBook 10183, Page 242