Skip to content

19 Blue Claw DrBarnegat, NJ 08005

Built 2007

Last Sale Price
$258,500
Last Sale Date
Apr 30, 2012

Property Information

Block174.08
Lot18
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page97

Building Details

Building Class17
Description2SF/2AG
Dwellings1
ZoningML-2
Sq Footage1,904
Acreage0.27

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$80,200
30%
Improvement Value:$187,000
70%
Total Assessment$267,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,955+2.3%
2024$7,778+3.8%
2023$7,492+0.5%
2022$7,458+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$258,500
DeedBook 15186, Page 1400

Property Sale

Sale
$385,000
DeedBook 13687, Page 516

Property Built

Built

Year Built: 2007

Property Sale

Sale
$176,000
DeedBook 13184, Page 438

Property Sale

Sale
$575,000
DeedBook 10183, Page 242