Skip to content

23 Hillside AveBarnegat, NJ 08005

Built 1958

Last Sale Date
Jul 1, 2055

Property Information

Block174.08
Lot2.01
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page97

Building Details

Building Class15
Description1SF/
Dwellings1
ZoningR20
Sq Footage912
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$90,000
58%
Improvement Value:$65,200
42%
Total Assessment$155,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,370+2.4%
2024$4,268+4.0%
2023$4,102+0.5%
2022$4,082+1.6%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 1664, Page 52

Property Built

Built

Year Built: 1958