Skip to content

805e West Bay AveBarnegat, NJ 08005

Built 1972

Last Sale Date
Oct 27, 2069

Property Information

Block174
Lot11.03
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page83

Building Details

Building Class16
Description1SF1G/864
Dwellings1
ZoningR20
Sq Footage864
Acreage0.64

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$109,400
62%
Improvement Value:$67,100
38%
Total Assessment$176,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,254+2.3%
2024$5,138+3.8%
2023$4,949+0.5%
2022$4,926+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 2903, Page 235

Property Built

Built

Year Built: 1972