Skip to content

813 West Bay AveBarnegat, NJ 08005

Built 1950

Last Sale Price
$45,000
Last Sale Date
Dec 8, 1983

Property Information

Block174
Lot12.01
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page83

Building Details

Building Class16
Description1.5S/906 S 1132
Dwellings1
ZoningR20
Sq Footage---
Acreage2.69

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$178,200
72%
Improvement Value:$69,300
28%
Total Assessment$247,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,368+2.3%
2024$7,205+3.8%
2023$6,940+0.5%
2022$6,908+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$45,000
DeedBook 4169, Page 998

Property Built

Built

Year Built: 1950