Skip to content

23 Aphrodite DrBarnegat, NJ 08005

Built 1991

Last Sale Price
$285,000
Last Sale Date
Feb 18, 2011

Property Information

Block174
Lot42.15
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page95

Building Details

Building Class17
Description2SF/2AG
Dwellings1
ZoningR20
Sq Footage2,116
Acreage0.56

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$112,500
39%
Improvement Value:$176,100
61%
Total Assessment$288,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,592+2.3%
2024$8,401+3.8%
2023$8,092+0.5%
2022$8,055+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$285,000
DeedBook 14832, Page 718

Property Sale

Sale
$389,000
DeedBook 12684, Page 1734

Property Sale

Sale
$145,000
DeedBook 4930, Page 82

Property Built

Built

Year Built: 1991