Skip to content

13 Aphrodite DrBarnegat, NJ 08005

Built 1992

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
May 30, 2014

Property Information

Block174
Lot42.20
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page95

Building Details

Building Class17
Description2SF2AG/253
Dwellings1
ZoningR20
Sq Footage2,283
Acreage0.55

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$113,000
35%
Improvement Value:$213,200
65%
Total Assessment$326,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,711+2.3%
2024$9,496+3.8%
2023$9,147+0.5%
2022$9,104+1.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$265,000
DeedBook 10830, Page 1093

Property Sale

Sale
$164,000
DeedBook 5321, Page 628

Property Sale

Sale
$167,900
DeedBook 5014, Page 996

Property Built

Built

Year Built: 1992