Skip to content

112 Gunning River RdBarnegat, NJ 08005

Built 2006

Last Sale Price
$365,000
Last Sale Date
Dec 23, 2019

Property Information

Block174
Lot46.19
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page81

Building Details

Building Class17
Description2SF/2AG
Dwellings1
ZoningCN
Sq Footage2,965
Acreage0.46

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$84,800
23%
Improvement Value:$283,900
77%
Total Assessment$368,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,976+3.1%
2024$10,646+3.8%
2023$10,254+4.5%
2022$9,813+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$365,000
Sq Ft2,965DeedBook 17739, Page 451Recorded1/3/2020

Property Sale

Sale
$394,275
DeedBook 13312, Page 1587

Property Built

Built

Year Built: 2006