Skip to content

16 Willowtree CtBarnegat, NJ 08005

Built 1999

Last Sale Price
$280,000
Last Sale Date
Jul 9, 2020

Property Information

Block174
Lot46.23
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page81

Building Details

Building Class17
Description2SF/1AG/
Dwellings1
ZoningCN
Sq Footage2,010
Acreage0.7

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$112,800
35%
Improvement Value:$210,800
65%
Total Assessment$323,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,634+2.3%
2024$9,420+3.8%
2023$9,074+3.6%
2022$8,758+1.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$280,000

From:

To:

Sq Ft2,010DeedBook 17972, Page 84Recorded7/20/2020

Property Built

Built

Year Built: 1999