Skip to content

164 Gunning River RdBarnegat, NJ 08005

Built 1976

Last Sale Price
$510,000
Last Sale Date
Mar 22, 2023

Property Information

Block174
Lot5.01
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page83

Building Details

Building Class16
Description1SF2AG/135
Dwellings1
ZoningR20
Sq Footage1,520
Acreage1.51

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$133,400
44%
Improvement Value:$167,600
56%
Total Assessment$301,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,961+8.5%
2024$8,256+3.8%
2023$7,952+0.5%
2022$7,915+1.5%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$510,000
Sq Ft1,520DeedBook 19331, Page 1342

Property Sale

Sale
$487,000
Sq Ft1,300DeedBook 19298, Page 686Recorded2/10/2023

Property Sale

Sale
$184,000
DeedBook 11004, Page 804

Property Sale

Sale
$90,000
DeedBook 5352, Page 251

Property Sale

Sale
$13,800
DeedBook 3545, Page 387

Property Built

Built

Year Built: 1976